Zgubiony dowód osobisty? Sprawdź, gdzie się zgłosić w takiej sytuacji, jeśli przebywasz za granicą. Czy wiesz, jak zablokować dokument, aby nikt nie mógł wykorzystać twoich danych? Dowiedz się, co zrobić, gdy zgubisz dowód osobisty za granicą i jak przygotować się na trudne sytuacje związane z dokumentami, które mogą przydarzyć ci się podczas zagranicznego wyjazdu.
Gdzie zgłosić zgubienie dowodu osobistego za granicą?
Zgubienie dowodu osobistego zawsze jest stresujące, jednak za granicą jest to wyjątkowo nieprzyjemne zdarzenie. Niezależnie od celu podróży nie chcemy się stresować formalnościami związanymi z zastrzeżeniem dowodu w zupełnie obcym nam miejscu. Jednak jeśli już zgubisz dowód osobisty za granicą, to udaj się do najbliższego konsulatu Polski. Gdy w danym kraju nie ma takiej instytucji, masz prawo udać się do przedstawiciela innego państwa – ważne, aby dany kraj był członkiem Unii Europejskiej. Na miejscu uzyskasz fachową pomoc.
W konsulacie należy złożyć formularz utraty lub zgubienia dowodu osobistego. Dokument jest dostępny na miejscu, ale jeśli masz możliwość, możesz też znaleźć go na stronie obywatel.gov.pl, a następnie wydrukować i wypełnić. Jeśli do najbliższego konsulatu masz naprawdę daleko, możesz wysłać formularz faksem, mailem lub pocztą.
Osobiste złożenie formularza ma tę przewagę, że od razu można otrzymać zaświadczenie o utracie dowodu osobistego. Podczas wysyłania formularza należy podkreślić chęć otrzymania takiego zaświadczenia. Tym dokumentem można się posługiwać do momentu otrzymania nowego dowodu osobistego, ale jest on ważny tylko dwa miesiące. Następnie należy złożyć wniosek o wyrobienie nowego dowodu osobistego. Kolejnym krokiem jest unieważnienie utraconego dowodu.
Jak zablokować dowód osobisty?
Podstawą jest zastrzeżenie dowodu osobistego w Biurze Informacji Kredytowej (na www.bik.pl). Trzeba tam jednak założyć konto, do czego… potrzebny jest dowód osobisty. Z tego powodu koniecznie przed wyjazdem załóż konto w BIK, jeśli jeszcze go nie posiadasz. Zastrzeżenie dowodu osobistego w BIK wyłącza go z obiegu – nie można wykorzystać znajdujących się na nim danych. Dodatkowo warto od razu aktywować płatną usługę alerty BIK, dzięki której dowiesz się, czy ktoś nie usiłuje wyłudzić pożyczki na twój dowód.
Jeśli wraz z dowodem osobistym stracisz inne dokumenty, takie jak karty kredytowe, prawo jazdy czy paszport, konieczne będzie zastrzeżenie ich wszystkich w odpowiednich instytucjach. W przypadku utraty wszystkich środków finansowych konsul umożliwia kontakt z rodziną w celu pozyskania pieniędzy na powrót do kraju. Może też udzielić pożyczki na ten cel, którą zwraca się będąc już w Polsce. Jak widać w konsulacie można liczyć na pomoc w bardzo szerokim zakresie, dlatego w razie problemów z dokumentami za granicą zawsze należy tam skierować pierwsze kroki. To o tyle wygodne, że nawet jeśli nie znasz języka, to na miejscu są osoby, które znają polski.
Pamiętaj, że jeśli poza dowodem osobistym stracisz też inne dokumenty potwierdzające twoją tożsamość, to konieczne będzie wyrobienie tymczasowego paszportu.
Zgubiony dowód osobisty za granicą – jak uzyskać paszport tymczasowy?
Wniosek o paszport tymczasowy składa się osobiście w konsulacie. Wzór formularza jest dostępny na miejscu – wystarczy go wypełnić i przekazać właściwemu urzędnikowi. Paszport tymczasowy jest wydawany tak szybko, jak to możliwe. Jest ważny tylko przed wskazany w nim okres, który wynosi maksymalnie 12 miesięcy (od daty wydania).
Jeśli okaże się, że po wyrobieniu nowego paszportu tymczasowego odnajdziesz stary dokumenty, pamiętaj – nie możesz się nim już posługiwać. Masz obowiązek oddać go konsulowi, do którego zgłosiłeś utratę paszportu.
Ryzyko związane ze zgubieniem dowodu osobistego – w Polsce i za granicą
Zgubione dokumenty to duży problem – nie tylko za granicą. Znajdują się na nich dane osobowe, które można wykorzystać do wyłudzenia kredytu albo pożyczki, a także kradzieży tożsamości.
Jeśli złodziej lub nieuczciwy znalazła dowodu osobistego postanowi wykorzystać twoje dane, to w razie opóźnionego działania (np. zwlekania z zastrzeżeniem dokumentu) o poważnych konsekwencjach możesz dowiedzieć się nawet kilka miesięcy później – np. w postaci wezwania do zapłaty za pożyczkę, której nie wziąłeś.
Aby być w pełni bezpiecznym podczas wyjazdów, możesz wykupić specjalne ubezpieczenie assistance za granicą. W razie problemów wystarczy zadzwonić do ubezpieczyciela, a on wyjaśni, co należy zrobić w danej sytuacji. Może też pomóc na odległość w załatwieniu wielu formalności, choć jest to zależne m.in. od zakresu obowiązywania polisy.