Menu Zamknij

Ubezpieczenie – urodzenie dziecka pozwoli na wypłatę?

Popularność ubezpieczeń na życie systematycznie rośnie. Dane Komisji Nadzoru Finansowego wskazują, że w minionym roku znów wyraźnie wzrosła składka przypisana brutto z ubezpieczeń na życie. Chodzi o typowe polisy ochronne. Przeżywały one swój renesans w 2022 roku, podczas gdy na rynku ubezpieczeń inwestycyjnych sytuacja wyglądała znacznie gorzej. W związku ze wzrastającą popularnością ubezpieczeń na życie (zarówno indywidualnych, jak i grupowych), coraz częściej pojawiają się pytania dotyczące zakresu ochrony takich polis. Jednym z popularnych tematów jest to, czy pracownikowi należą się pieniądze za urodzenie dziecka z ubezpieczenia grupowego. Postanowiliśmy odpowiedzieć na tak zadane pytanie. Wyjaśniamy również, czy dla osoby posiadającej indywidualne ubezpieczenie na życie, urodzenie dziecka również jest podstawą do wypłaty środków.

  • Ubezpieczenie na życie: urodzenie dziecka nie zawsze ma znaczenie
  • Ubezpieczyciel może dodatkowo finansować np. diagnostykę
  • Ekspert pomoże nam wybrać polisę uwzględniającą narodziny

Ubezpieczenie na życie: urodzenie dziecka nie zawsze ma znaczenie

W ramach odpowiedzi na pytanie, jakie świadczenia po urodzeniu dziecka może wypłacić ubezpieczyciel, zawsze trzeba odwołać się do ogólnych warunków ubezpieczenia. Chodzi o tak zwane OWU, które określają zarówno warunki indywidualnego ubezpieczenia na życie, jak i polisy grupowej. Każda osoba kupująca indywidualne ubezpieczenie życiowe powinna mieć wgląd do OWU jeszcze przed zawarciem umowy. Podobna zasada dotyczy polis grupowych. W ich przypadku, OWU zwykle może udostępnić dział kadr danej firmy lub organizacji zajmujący się dystrybucją polis. Poza tym zakład ubezpieczeń na życzenie ubezpieczonego również powinien udostępnić odpowiednie dokumenty. Często znajdują się one po prostu na stronie www ubezpieczyciela.

Lektura OWU jest bardzo ważna, bo warto zdawać sobie sprawę, że pieniądze za urodzenie dziecka z ubezpieczenia grupowego lub indywidualnego nie zawsze się należą. W przypadku ubezpieczeń dobrowolnych, jakimi są polisy na życie zakład ubezpieczeniowy ma możliwość swobodnego kształtowania zakresu ochrony. Co więcej, nawet jeśli dana osoba posiada odpowiednie ubezpieczenie, urodzenie dziecka może być podstawą do wypłaty świadczenia dopiero po tak zwanym okresie karencji. Wspomniany okres często wynosi co najmniej 9 miesięcy. Jego zastosowanie ma zapobiec tzw. selekcji negatywnej polegającej na tym, że najchętniej ubezpieczałyby się kobiety we wczesnym etapie ciąży.

Ubezpieczyciel może dodatkowo finansować np. diagnostykę

Oczywiście, samo istnienie okresu karencji oraz jego długość zależy od konkretnego ubezpieczyciela. Identyczna zasada dotyczy ustalenia wysokości wypłaty przysługującej po narodzinach dziecka. Niekoniecznie musi ona zależeć od okresu pozostawania danej osoby pod ochroną ubezpieczeniową. Warto wiedzieć, że ubezpieczyciele czasem proponują wypłatę proporcjonalnie pomniejszonej kwoty jeszcze przed zakończeniem okresu karencji. Inne rozwiązanie polega na rozszerzeniu ochrony o pokrycie kosztów związanych chociażby z diagnostyką, leczeniem poszpitalnym i opieką pielęgniarską. Jak widać, zakres świadczeń, które zapewnia ubezpieczenie z tytułu urodzenia dziecka bywa bardzo szeroki. Osoba kupująca ubezpieczenie indywidualne na życie ma pełną swobodę w zakresie konfigurowania ochrony – w tym również zapewniającej wsparcie po urodzeniu dziecka.

Ekspert pomoże nam wybrać polisę uwzględniającą narodziny …

Całkiem spora grupa osób może liczyć na pieniądze za urodzenie dziecka z ubezpieczenia grupowego, ponieważ odpowiednią polisę opłacił im pracodawca. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku ubezpieczeń chroniących życie oraz zdrowie, posiadanie polisy grupowej nie stoi na przeszkodzie zakupowi ubezpieczenia indywidualnego. Przepisy dotyczące ubezpieczeń majątkowych generalnie zabraniają kumulacji odszkodowań o czym mówi artykuł 824 indeks 1 kodeksu cywilnego. Należy podkreślić, że podobne ograniczenie nie obejmuje polis na życie. Można zatem bez przeszkód otrzymać pieniądze za urodzenie dziecka z ubezpieczenia grupowego oraz pewną, wcześniej ustaloną kwotę z polisy indywidualnej. To ważna kwestia, ponieważ w przypadku „grupówek” wypłaty bywają niewielkie.

Osoby zamierzające lepiej zabezpieczyć się finansowo na wypadek narodzin dziecka powinny skorzystać z pomocy eksperta ubezpieczeniowego, gdyż polisy na życie są dość skomplikowanymi produktami z dużą liczbą dodatkowych opcji. Poza tym oferta rynkowa polis na życie jest dość szeroka. Mówimy na przykład o kilkunastu ofertach z różnych towarzystw. Oczywiście, im więcej propozycji ma w ofercie dany agent, tym lepiej dla klienta. Pośrednik sprawdzi między innymi karencję, aby powiedzieć klientowi, czy jeśli szybko zdarzy się urodzenie dziecka, ubezpieczenie zapewni wypłatę środków. Takie pieniądze od ubezpieczyciela stanowią dobre uzupełnienie dla wsparcia wypłacanego z publicznych funduszy. Osoby pytające co należy się po urodzeniu dziecka powinny pamiętać np. o tzw. becikowym i rodzinnym kapitale opiekuńczym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button