Obowiązkowe ubezpieczenie OC to polisa, o której wykupieniu lepiej nie zapominać. Kary wymierzane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny są bowiem bardzo wysokie. Kierowca auta nieposiadający wymaganej ochrony przez ponad 14 dni, zapłaci aż 200% najniższego wynagrodzenia. Składka OC w większości przypadków będzie o wiele mniejsza niż kara. Niemniej jednak, obowiązkowa polisa stanowi spory wydatek dla wielu rodzimych kierowców. Trudno zatem dziwić się, że OC na raty jest popularnym tematem – zwłaszcza wtedy, gdy pogarsza się sytuacja finansowa gospodarstw domowych. Wielu kierowców zastanawia się, gdzie najlepiej kupić obowiązkowe ubezpieczenie na raty. Postanowiliśmy odpowiedzieć na to pytanie. W pierwszej kolejności wyjaśniamy jednak, czym OC na raty różni się od standardowej polisy opłacanej jednorazowo.
OC na raty: ochrona będzie dokładnie taka sama
Czasem pojawia się pytanie, czy ubezpieczenie samochodu na raty zapewnia identyczną ochronę, jak zwykła polisa OC. Odpowiedzi może nam udzielić Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Ten akt prawny jasno wskazuje, że obowiązkowe ubezpieczenie samochodowe na raty jak najbardziej jest możliwe. Taka polisa OC na raty musi posiadać identyczny zakres ochrony, jak ubezpieczenie OC dla kierowców opłacane jednorazowo. Przepisy jednocześnie nie zabraniają ubezpieczycielom naliczać wyższej składki OC jeśli kierowca zdecydował się na ratalny wariant płatności.
Warto też wiedzieć, że wedle ustawy z dnia 22 maja 2003 roku, ochrona z tytułu OC na raty nie wygasa jeśli kierowca spóźnił się z płatnością kolejnych części składki. W takiej sytuacji, ubezpieczenie na raty jednak nie odnowi się automatycznie na kolejne 12 miesięcy. Kierowca zalegający z zapłatą części składki OC musi również pamiętać, że zakład ubezpieczeń na pewno będzie chciał odzyskać należne pieniądze i może go wpisać na przykład do rejestru nieuczciwych dłużników.
Ubezpieczenie OC na raty – 2 lub 4 raty to norma
Kierowcy dość często pytają w sieci www, na ile można rozłożyć OC, a także co ile płaci się OC. Chodzi o to, ile rat składki OC zaakceptuje ubezpieczyciel oferujący obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Na polskim rynku pojawiały się już różne oferty dotyczące OC na raty. Skrajnym przykładem są propozycje ubezpieczycieli, w przypadku których ubezpieczenie samochodu na raty ma być opłacane co miesiąc. Takie oferty mogą być atrakcyjne dla osób nieposiadających większych środków, ale jednocześnie trzeba pamiętać, że wraz ze zwiększeniem liczby rat, zwykle rośnie też łączna dopłata za ratalną płatność. Koszty tej dopłaty sprawiają, że często wybierane OC na raty cechuje się kwartalnymi lub półrocznymi płatnościami.
Agent pomoże nam zakupić dobre OC na raty …
Wyższy koszt, jakim charakteryzuje się ubezpieczenie samochodu na raty (w stosunku do standardowej polisy OC) sprawia, że kwestia znalezienia najlepszej oferty jest jeszcze bardziej istotna. Czasem może się okazać, że ubezpieczenie OC na raty od najtańszego zakładu ubezpieczeń wciąż będzie bardziej atrakcyjne pod względem ceny niż opłacane jednorazowo polisy z innych towarzystw. Internauci dość często widzą reklamy, w których promowane jest OC na raty online. Nierzadko zdarza się jednak, że OC na raty oferowane przez porównywarkę ubezpieczeniową online wcale nie jest najtańsze. Stacjonarni agenci mogą bowiem mieć większy wybór ubezpieczeń OC od różnych towarzystw. Obowiązkowe ubezpieczenie OC na raty (co najmniej dwie) to obecnie standard, więc warto sprawdzić propozycje z jak największej liczby firm ubezpieczeniowych.
Ubezpieczenie AC na raty również jest możliwe
W kontekście opisywanego tematu, jakim jest ubezpieczenie samochodu na raty, warto pamiętać o tym, że nie tylko obowiązkowe polisy OC dla kierowców mogą mieć podzieloną składkę. Ratalną płatnością dość często cechują się pakiety komunikacyjne. Najtańszy taki zestaw ubezpieczeń oprócz OC zawiera także polisę NNW chroniącą w razie następstw nieszczęśliwych wypadków. To dobrowolne ubezpieczenie zapewnia dobrą ochronę finansową od skutków szkód osobowych dla kierowcy będącego sprawcą wypadku, a także dodatkowe zabezpieczenie z punktu widzenia pasażerów pojazdu. Oferta zakładów ubezpieczeniowych zwykle obejmuje również AC na raty (autocasco na raty). Płatność za taką dobrowolną polisę można rozłożyć na części – najczęściej dwie lub cztery.
Zakłady ubezpieczeniowe nierzadko oferują także kompletny pakiet komunikacyjny – OC na raty, AC na raty i NNW oraz assistance jako uzupełnienie. Warto pomyśleć nad taką ofertą ratalną, ponieważ wspólny zakup co najmniej dwóch polis w jednym towarzystwie zwykle wiąże się ze składkowym rabatem. Bardzo dobra agencja ubezpieczeniowa na pewno będzie miała w ofercie propozycje towarzystw, które zgodzą się na ratalną płatność składki za dwa albo trzy ubezpieczenia komunikacyjne. Eksperci z takiej agencji polecą oferty, w przypadku których płatność ratalna nie spowoduje dużego wzrostu łącznych kosztów.