Menu Zamknij

Czy ubezpieczenie grupowe się opłaca?

Grupowe ubezpieczenie to polisa, do której najczęściej można przystąpić w pracy. Może być to ubezpieczenie zdrowotne albo polisa na życie. Wyróżnia się niską ceną i dużym zakresem. Jednak ma też swoje wady. Wobec tego czy grupowe ubezpieczenie w pracy jest opłacalne?

W artykule przeczytasz

  • Na czym polega ubezpieczenie grupowe?
  • Co obejmuje ubezpieczenie w pracy?
  • Kto może przystąpić do ubezpieczenia grupowego?
  • Jak długo obowiązuje ochrona z ubezpieczenia?
  • Jaki jest koszt ubezpieczenia grupowego w pracy?
  • Jakie są wady i zalety ubezpieczenia grupowego?

Na czym polega grupowe ubezpieczenie?

Grupowe ubezpieczenie to dodatkowa polisa, do której można dołączyć najczęściej w zakładzie pracy. Pracodawca podpisuje umowę z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym, dzięki czemu każdy pracownik może w dowolnym momencie zostać objęty dodatkową ochroną ubezpieczeniową. Najczęściej taka opcja proponowana jest nowym pracownikom podczas podpisywania umowy o pracę oraz starszym stażem pracownikom podczas przedłużania umowy. Ubezpieczenie grupowe może być:

  • standardową polisą na życie – gwarantującą wypłatę odszkodowania osobom uposażonym w przypadku śmierci ubezpieczonego oraz procentową wypłatę odszkodowania w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu i/lub niezdolności do pracy,
  • prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym – gwarantującym dostęp do prywatnych usług medycznych, za które ubezpieczony nie musi płacić, ponieważ znajdują się one w ofercie polisy.

Grupowe ubezpieczenie na życie i zdrowotne, podobnie jak indywidualne polisy, objęte jest okresem karencji. To czas, w którym ochrona jeszcze nie obowiązuje, ale składka jest już opłacana. Ponieważ ubezpieczenie grupowe musi odpowiadać potrzebom wszystkich pracowników, nie znajdziemy w nim spersonalizowanych przypadków, np. chorób przewlekłych. Z tego powodu oferty ubezpieczeń grupowych uznawane są za mocno “okrojone”. Nie zmienia to faktu, że mają też swoje zalety!

Ubezpieczenie w pracy – co obejmuje?

Grupowe ubezpieczenie na życie oraz zdrowotne może obejmować:

  • darmowe wizyty u lekarzy specjalistów w całej Polsce,
  • szybki dostęp do nich – większość TU gwarantuje wizytę u lekarza w ciągu maks. 4 dni od zgłoszenia potrzeby,
  • brak konieczności skierowania do specjalisty – można umówić się od razu do lekarza wybranej specjalizacji,
  • darmowe badania, takie jak USG, prowadzenie ciąży, przeglądy dentystyczne i inne,
  • darmowe szczepienia,
  • domowe wizyty lekarskie,
  • wypłatę odszkodowania w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu i śmierci osoby ubezpieczonej,
  • inne przypadki.

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe samodzielnie określa zakres świadczeń medycznych. To, do czego konkretnie będziemy mieć dostęp i prawa, będzie zależało od wybranej przez nas oferty.

Kto może przystąpić do ubezpieczenia grupowego?

Z ubezpieczenia grupowego mogą korzystać zarówno pracownicy, jak i ich bliscy. Jeśli dopiszemy do ubezpieczenia członka rodziny, będzie to oznaczało zwiększoną cenę składki.

Ubezpieczenia grupowe zazwyczaj nie posiadają ograniczeń wiekowych. W związku z tym do polisy w pracy możemy dopisać nawet pełnoletnie dzieci. Dla towarzystwa ubezpieczeniowego liczy się przede wszystkim regularność opłacania składki. Ubezpieczony nie musi się o to martwić, ponieważ jej równowartość jest odliczana z jego wypłaty. W praktyce oznacza to mniejsze wynagrodzenie i jednocześnie zdjęcie z kogoś obowiązku pamiętania o płatnościach.

Jak długo obowiązuje ochrona z grupowego ubezpieczenia?

Umowa ubezpieczeniowa zazwyczaj podpisywana jest na 12 miesięcy. Po czym czasie można ją przedłużyć lub z niej zrezygnować. Co ważne, z polisy grupowej można zrezygnować w każdym momencie. Należy jednak pamiętać o okresie wypowiedzenia. Z reguły trwa on miesiąc. Jeśli damy znać pracodawcy, że rezygnujemy z ubezpieczenia grupowego, to w następnym miesiącu pobierze on z naszego wynagrodzenia równowartość składki po raz ostatni.

Podczas zwalniania się z firmy lub przejścia na emeryturę można zrezygnować z ubezpieczenia grupowego, ale nie trzeba. Ubezpieczyciel może zaproponować nam nowe ubezpieczenie, które tym razem będzie kontynuowane na indywidualnych zasadach. W tym przypadku będziemy musieli pamiętać o samodzielnym opłacaniu składki.

Ile kosztuje grupowe ubezpieczenie w pracy?

Grupowe ubezpieczenie uznawane jest za bardzo korzystne i dostępne “na każdą kieszeń”. Wynika to z faktu, że na jego zakup każdy pracownik powinien móc sobie pozwolić, niezależnie od zarobków. Zazwyczaj za podstawowe ubezpieczenie na życie w pracy zapłacimy ok. 50 – 100 zł miesięcznie. Z kolei za grupowe ubezpieczenie zdrowotne możemy zapłacić od 10 do 100 zł (raz na miesiąc).

Oczywiście z powodzeniem da się znaleźć droższe i tańsze oferty. Wszystko zależy od indywidualnych ustaleń TU i naszego pracodawcy. Jedno jest niezmienne: podanych przez pracodawcę cen nie można negocjować. Firma jest już zobowiązana umową z TU.

Ubezpieczenie grupowe w pracy – wady i zalety

Grupowe ubezpieczenie zdrowotne – zalety:

  • Szybki dostęp do lekarzy specjalistów i usług medycznych.
  • Brak konieczności szukania dopasowanej oferty indywidualnej (jeśli warunki polisy grupowej nam odpowiadają).
  • Brak konieczności pamiętania o regularnych płatnościach, obowiązek znajduje się po stronie pracodawcy.
  • Niska cena.

Wady grupowego ubezpieczenia zdrowotnego w pracy:

  • Jest to ubezpieczenie dopasowane do dużej grupy osób, dlatego zawsze będzie opowiadało na indywidualne potrzeby jednej osoby.
  • Zdarza się, że czas oczekiwania na konsultację lekarską lub usługę medyczną jest o kilka dni dłuższy niż zakładany w umowie. Wynika to z dużego obłożenia lekarzy specjalistów.
  • Brak możliwości rozszerzenia ubezpieczenia o konkretne przypadki.
  • Ubezpieczenie korzystne tylko na czas pracy w danej firmie, po zmianie pracy kontynuacja często jest możliwa, ale na gorszych warunkach

To, czy ubezpieczenie grupowe się opłaca, zależy od ceny i ogólnych warunków ubezpieczenia – zakresu usług medycznych. Należy dokładnie przeanalizować OWU, porównać warunki z ceną, a następnie podjąć decyzję o przystąpieniu do polisy grupowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button