Naklejka rejestracyjna na przedniej szybie samochodu to nadal bardzo częsty widok. Niektórzy kierowcy słyszeli jednak o zmianie przepisów, która rzekomo zniosła obowiązek posiadania wspomnianej naklejki. Nie otrzymamy już jej podczas rejestrowania nowego lub używanego auta. Posiadacze wcześniej zarejestrowanych samochodów mogą mieć zatem wątpliwości, czy w przypadku ich pojazdu naklejka rejestracyjna na szybę nadal stanowi obowiązek. Postanowiliśmy odpowiedzieć na to pytanie, które jest dużo częściej zadawane począwszy od jesieni 2022 roku. Przy okazji tłumaczymy również jak odkleić naklejkę rejestracyjną w sposób bezpieczny i bezproblemowy
- Naklejka rejestracyjna: przepisy zmieniły się dość niedawno
- Karty pojazdu również straciły swoją ważność w 2022 roku
- Usuwanie naklejki rejestracyjnej – jak to zrobić bezpiecznie?
Naklejka rejestracyjna: przepisy zmieniły się dość niedawno
Częstsze pytania o konieczność posiadania naklejki rejestracyjnej na przednią szybę wynikają ze zmian prawnych, które obowiązują od 4 września 2022 roku. Warto wiedzieć, że te zmiany zostały wprowadzone znacznie wcześniej uchwaloną ustawą z dnia 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2020 poz. 1517). Według artykułu 12 tego aktu prawnego, który zawiera przepisy przejściowe, wraz z dniem 4 września 2022 r. nalepki kontrolne wydane na podstawie dotychczasowych regulacji utraciły ważność. Ten sam artykuł 12 wskazuje, że: „właściciel pojazdu może zachować na przedniej szybie pojazdu nalepkę kontrolną wydaną na podstawie dotychczasowych przepisów”.
Jak widać, ustawodawca nie zadecydował, że naklejka rejestracyjna na szybę musi zostać obowiązkowo usunięta. W tej kwestii wszystko zależy od woli kierowcy, który może uznać, że naklejka z numerem rejestracyjnym ogranicza mu pole widzenia albo nawet szpeci wygląd auta. Pewne wątpliwości mogą się pojawić w sytuacji, gdy doszło do przerejestrowania samochodu, a na przedniej szybie wciąż widnieje naklejka z wcześniejszym numerem rejestracyjnym. Wydaje się, że w takiej sytuacji naklejka rejestracyjna na szybę również nie musi zostać usunięta. Ustawa z dnia 14 sierpnia 2020 r. nie wprowadziła bowiem szczegółowych uregulowań w tym zakresie.
Karty pojazdu również straciły swoją ważność w 2022 roku
Należy dodać, że ustawa z dnia 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw wprowadziła nowe zasady dotyczące również kart pojazdu. Wraz z dniem 4 września 2022 roku, ważność straciły starsze karty pojazdu oraz ich wtórniki, a urzędy zaprzestały wydawania nowych. Dzięki temu koszty zarejestrowania pojazdu znacząco spadły. Przypomnijmy, że za naklejkę na szybę i kartę pojazdu trzeba było łącznie zapłacić 94,50 zł. Właściciele samochodów i motocykli posiadający wspomniane karty pojazdu mogą je zwrócić do starosty albo zachować.
W związku z utratą jakiegokolwiek znaczenia przez karty pojazdu, przestał istnieć obowiązek przekazywania takich dokumentów nabywcy używanego samochodu. Oczywiście, można to zrobić, ale warto zadać sobie pytanie, czy w takiej sytuacji bezpieczne będą dane pierwszego właściciela pojazdu (zwłaszcza jego numer PESEL). Jeżeli posiadamy kartę pojazdu, to najlepszym rozwiązaniem będzie jej samodzielne zniszczenie (np. po sprzedaży auta) albo zwrócenie do wydziału komunikacji. Naklejka rejestracyjna na szybę jest mniej problematyczna, gdyż po pierwsze nie zawiera danych osobowych właściciela, a po drugie można ją po prostu wyrzucić do kosza na śmieci po odklejeniu.
Usuwanie naklejki rejestracyjnej – jak to zrobić bezpiecznie?
Skoro mowa o wyrzucaniu usuniętej naklejki rejestracyjnej na szybę, to warto odnieść się do pytań osób, które chcą wiedzieć jak odkleić naklejkę rejestracyjną. Praktyka pokazuje, że naklejka rejestracyjna na szybę bywa oporna i czasem rozpada się na warstwy (zwłaszcza przy usuwaniu „na zimno”). Warto wziąć to pod uwagę, bo może się okazać, że trudno usuwalny fragment wspomnianej naklejki szpeci auto bardziej niż cała naklejka. W Internecie znajdziemy całkiem sporo patentów na usuwanie naklejki rejestracyjnej. Niektórzy radzą, że dobrym pomysłem jest wcześniejsze podgrzanie naklejki suszarką do włosów lub opalarką. Na pewno przydatne będzie cienkie ostrze (np. nożyka do tapet), którym spróbujemy ostrożnie podważyć brzeg naklejki. Niezbędny może się okazać specjalny środek do usuwania etykiet lub inny środek rozpuszczający resztki kleju (np. zmywacz do paznokci albo benzyna ekstrakcyjna).